Ramazanda Yapılan 5 Beslenme Kusuru

Kilo idare sürecinde olanlar için oruç yakalamak kafa karmaşıklığına neden olabilmektedir. Gerçeğinde
oruç yakalamak öğrenilen en daha önceki iyileştirme usullerindendir. Yarıyıl yarıyıl hem dini sebeplerle hem sıhhat tesirlerini gözlemlemek için oruca müracaat etilmiştir. Günümüzde de orucun sıhhat üzerine pozitif tesirleri incelenmekte, bir hayli çalışmayla tesirleri gösterilmektedir. Bu nedenle oruç yakaladığımız yarıyılı tüm gün aç kalarak geçirdiğimiz ve iftar-sahur müddetlerinde

Özellikle gün içinde açlığınızı idaremek ve almanız gereken enerjiyi tek öğüne yüklememek için sahur yapmalısınız. Kahvaltı öğünü gibi düşünerek tasarılama yapabilirsiniz. Protein içeriği yüksek gıdaları bu öğünde harcamanız uzun vakit tok kalmanızı sağlayacaktır. Süratlice acıkmanıza neden olacak karbonhidratlı/şekerli şeyleri ise sahurda harcamamalısınız. Zeytin, salça, sucuk gibi tuzlu gıdaları gün içinde susamamak ismine harcamaktan uzak durma

Yağlı tohumlar dediğimiz sıhhatli yağ asitlerinden zengin kuruyemişleri sahur öğününe ilave etmek tokluğunuzu çoğaldıracaktır.

Almanız gereken lif ölçüsünü, sebze ve meyveleri sahur ve iftar öğünlerine ilave etmek; bağırsak hareketlerinizin de aralıksızını sağlayarak kabızlığın önüne geçecektir. Bağışıklık sisteminizi eforlu yakalamak için de gereksinimimiz olan vitamin ve mineralleri karşılamanızı sağlayacaktır.

İftar ve sahur arasında su içmeyi bakımsızlık etmeden aralıklarla hazmede hazmede su içmeliyiz. Bedenimiz susuz kaldığında ne yağ yakabilir ne de lüzumlu operasyonları hakikatleştirebilir.

Hastalık vaziyetlerinde oruç yakalamadan evvel kesinlikle hekime danışılmalıdır!

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir